neděle 29. května 2016

Nízké Tatry a Velká Fatra s Trixem 28. a 29.5.2016

Nízké Tatry: Trangoška - Chata Gen. Šefánika - Ďumbier - Chopok - Dereše - Kosodrevina - Trangoška 

Nízké Tatry mým posledním restem stran slovenských hor.
Spali jsme na Trangošce, a naplánovali si jednodenní okruh, co měl 17.5 km s převýšením 1 250 m.


Na Štefáničce jsme si dali horký bylinkový čaj. Trixa se nejprve naprosto samozřejmě infiltroval do výdejního okýnka šplhem po zdi a pak se trochu vyděsil práskání bičem. 


Navíc do vysokohorského biotopu místy dokonale zapadnul.


A mimo jiné i zvládnul asistovat Vítkovi při focení novinky od Salewy (recenze na rungo.cz).

Ďumbier (2043 m n. m.)


Nevynechali jsme samozřejmě nejvyšší vrchol...

Chopok (2023 m n. m.)

A ani ten druhý nejvyšší, kde jsme zmokli. :) A tak jsme si na chatě dali další bylinkový čaj. 

Hřeben Nízkých Tater
Velká Fatra: Liptovské Revúce - Ploská - Borišov a zpátky

Druhý den jsme se přesunuli na Velkou Fatru, kde jsme si pouze vyšli na Borišov na polívku a čaj a zpátky. :) Bylo to 16 km a nastoupali jsme 1 300 m.

Pohled na Borišov z Ploské.

Abych byla upřímná, Velkou Fatru v lásce nemám. Strávila jsem na ní jednou prodloužený víkend přechodem a v hlavě mi zůstala jako zbytečně zalesněná, zbytečně kopcovitá a oproti Malé Fatře k uzoufání nudná... 

Trixa ví, komu to tady patří :)

Teď musím říct, že i tady se mi líbí a doufám, že ten přechod si někdy zopakujeme na lehko běžecky. :) 

Cestou z Borišova
Oba výšlapy s náma ušel Trix a ani jednou nezakulhal. Díky za to! :) 






pátek 20. května 2016

Po Švédsku s kolobkou i bez...

Přírodní rezervace Gropahålet

Leží asi 15 km na kole od Åhusu, na pobřeží moře. Nachází se u ústí řeky Helgeå do moře a je typická borovicovým lesem a rozlehlými písčitými dunami. 

S kolobkou "na těžko". 
Chodníčky! <3 
Písečné duny
Jedním z důvodů ochrany tohoto místa je přítomnost vzácných druhů mechů a lišejníků. Na pobřeží moře se tu nachází psí a naturistická pláž. Jsou oddělené, ale myslím, že nazí psi se zde mohou koupat také. 


Univerzitní město Lund

Lund je jedno z nejstarších měst Švédska a kromě poměrně pěkné univerzitní knihovny...


...tu najdete taky nádhernou katedrálu z roku 1103. Je z nádherného šedého pískovce a má svůj vlastní orloj (mnohem hezčí, než máme v Brně samože), sbírku cizojazyčných biblí a pěknou obrovskou kryptu. Lund byl severní baštou křesťanství a tato původně římskokatolická stavba je od švédské protestantské reformace sídlem lundského biskupa. Luteránství je ve Švédsku nejrozšířenější náboženství, podle tetky wiki je druhý islám.

 Taky tam najdete nejstarší školu ve Skandinávii - Katedralskolan. Tahle původně církevní škola z roku 1085 je dneska veřejným gymnáziem. A je dost pěkná! 


V Lundu mě taky zaujalo medicínské muzeum, ale vzhledem ke státnímu svátku (kterých maj švédi fakt mraky), jsme se s Míšou dovnitř nedostaly. Za nášvtěvu ale rozhodně stojí botanická zahrada, která je přístupná zdarma (i ve svátek) a v místním skleníku pobíhají roztomilé rodinky japonských křepelek. :) 

Kodaň

Protože z Malmö je to do Kodaně co by kamenem dohodil a zbytek došel před Øresundský most, nemohla jsem si nechat ujít ani tohle město. Kolobku jsem nechala tentokrát doma, i když jsem toho pak nesčetněkrát litovala. :) 

V Kodani jsem se prošla po zdejší "náplavce", kde jsem se podívala na místní blešák, Královskou knihovnu aka Black diamond, ...

Black diamond

... a pokračovala směrem na svobodnou čtvrť Christianii. Kde se dealuje hašiš, hippiesáci prodávaj kompletní sortiment ethno obchodů a nesmí se tam spousta věcí. Mimo jiné fotit, telefonovat a běhat. 
Vstup do Christianie



:) 
Nemohla jsem si nechat ujít ani Nyhavn, neboť tolik barevných domečků asi jinde pohromadě neuvidíte. :) 

Na druhou stranu sochu malé mořské víly o kousek vedle jsem si klidně mohla nechat ujít, neboť tam byla nepřekvapivě obrovská fronta a nebylo ani moc o co stát. 

Rozhodně doporučuju i návštěvu Kastellet, což je pevnost bastionového typu ve tvaru pentagramu. Je  velice zachovalá a na jejích valech si můžete dát příjemný piknik s výhledem na vodní příkop. Nebo jenom tak posedět a sledovat probíhající běžce. :) 

St. Alban Church před vstupem do pevnosti.


pátek 13. května 2016

S koloběžkou na sever (Malmö) 9.-19.5.2016

Moje kamarádka Míša si zamilovala Švédsko. Zamilovala si ho tak moc, že tu už dva roky dělá doktorát, jehož tématem jsou malé potvory, co vydrží zmražení v ledu i výbuch atomový bomby. Nebo tak něco. Jestli vydržej i tu atomovku, to se musíte zeptat jí, já jenom odhaduju. Protože je zima ve Švédsku depresivní, pozvala mě Míša na návštěvu do Åhusu na jaře/začátkem léta. :)

Åhus se nachází na pobřeží moře na jihu Švédska, cca 20 km od univerzitního městečka Kristianstad. Vzhledem k tomu, že je to poměrně rovinatá oblast, rozhodla jsem se na návštěvu vzít i kolobku a pořádně si projet zdejší cyklostezky. Cestovala jsem nakonec busem s Bohemian Lines a to proto, že jezdí přímo z Brna, jezdí bez přestupu a vozí kola. :) 

Balení
Na kolobku jsem si nechala ušít na míru cestovní obal od Konig surf, který dorazil do tří týdnů od objednání a vyšel na pár korun (konkrétně necelých 700,- včetně dopravy PPL). Na cestu jsem si pořídila nový dva mazlíky od Ospreye a to konkrétně Kyte 46 a skládací batoh Ultralight Stuff Pack Uni s objemem 18 litrů. Doma jsem rozhodně nemohla nechat ani kafe a aby bylo na čem uvařit, sbalila jsem Pocket Rocket od MSR. :) 



Sbalená kolobka v obalu
Kolobka se do obalu skládá poměrně rychle a jednoduše - vyndám přední kolo a sklopím řidítka povolením představce. Poprvý jí tam dostat byl trochu boj, ale teď mi složení i rozebrání zabere tak dvě minutky.

Přestože jsem kolobce musela předem rezervovat místo v buse, řidič o ničem nevěděl a kdybych za ní nezaplatila, tak si asi ani nevšimne. Toho, že jsem přilbu hodila do vaku ke kolobce jsem začala litovat asi po pěti vteřinách, kdy na ní hodil dvě krosny. No co už. Beztak bude čas jí vyměnit. :)

Vyjížděli jsme z Brna ve 13:30 a do Malmö jsme dorazili v 5:30 ráno. Batoh jsem hodila do úschovny na nádraží, složila kolobku a pouze s malým Ospreyem vyrazila projet město. :) Poměrně nepříjemným zjištěním byl fakt, že jsem si sice zabalila svůj obrovský a těžký řetězový zámek od Abusu, ale nesbalila jsem od něj klíčky. Naštěstí jsem si to uvědomila než jsem ho zacvakla, asi bych těžko hledala někoho, kdo mi frézou osvobodí kolobku. :)))

 Liduprázdné Malmö bylo okouzlující, na nádraží jsem si koupila vyhlášené kanelbullar a snědla si je v přístavu, kde jsem nepotkala ani nohu. :) Jako vyhlášený ekoterorista jsem se musela zajet podívat do City of Tomorrow, čtvrti Västra hamnen, která nezanechává žádnou uhlíkovou stopu. Navíc se tam parkujou jachty před barákem, bydlí na vodě a vůbec je to tam moc hezký.


Pak jsem si prohlídla místní hrad a zabetonovaný jelínky v parku a už byl pomalu čas vyzvednout batoh a přesunout se do Kristianstadu za Míšou. :) 
Tam jsme navštívily Naturum Vattenrike, což je dřevěná stavba postavená na řece Helge å v přírodní rezervaci pod ochranou UNESCO. 


A zbytek příště! ;)







Perun Skymarathon 7.5.2016


Loňský Perun Skymarathon byl můj první horský závod. Tehdy jsem dokončila pod osm hodin, poměrně spokojená (protože před limitem a vlastně bez tréninku) a letos jsem plánovala čas stlačit pod sedm hodin. Přestože letos jsem trénovala výrazně víc než vloni, chybělo mi běhání. Moje vleklé (a dosud nezdiagnostikované) nervo-svalové problémy se projevily v lednu a proto jsem za letošní rok naběhala cca 25 km. Snažila jsem se to dohnat na běžkách, dokud byly podmínky, pak na kolobce, na TRXu, v posilovně a jógou. Z posledních šesti týdnů před závodem jsem jich pět strávila ve Vídni, kde jsem dvakrát denně jezdila na kolobce do práce a z práce, pak si zaposilovala a regenerovala se jógou. Byla jsem si poměrně jistá, že letos bude Perun mnohem větší zábava a strávím na trati o něco kratší dobu.

Týden před závodem jsme dali poslední delší výlet s Trixem a dokonce cca pět kilometrů popoběhli. Běželo se mi lehce a bezbolestně, což je pocit, který prostě neznám a byla to paráda.

Den před závodem jsme přijeli do Oldřichovic na registraci a ubytovali se na Horské chatě Kozinec (což bylo kromě Javorového jediné místo, kde neměli problém se psem).

Večer jsem si jen připravila výbavu, zapomněla si nahrát do iPodu hudbu a naštěstí nezapomněla sbalit výživu. Vzhledem k tomu, že na gely se mi v horách nefunguje úplně ideálně (výkyvy cukru mi nedělají nejlíp), rozhodla jsem se letos zkusit na nějaké kratší trati oříšky a sušené ovoce. Kromě toho jsem samozřejmě brala gely od G.U., protože zůstat pod sjezdovkou s hlaďákem a kešu asi není ideální, GT tablety a slané tyčinky od Powerbaru. Na poslední chvíli mi Vítek přisypal do batohu Electrolyte kapsle od G.U., které se koupil kvůli křečím. Já na křeče netrpím, neboť běhám pod svoje možnosti a tím pádem jsem je brala spíš jako rezervu.

Na nohy jsem obula (poprvé při běhu, což byla samozřejmě blbost) Hoka One One Speedgoat, které jsem si doma sušila od zimy, kdy jsem ještě běhala. Proviant, který mě měl provázet osm hodin v horách jsem si nacpala do velkýho batohu od Salomonu včetně pertexky od Inov8 pro případ zhoršení počasí. Přes kompresní kraťase od Compressportu jsem si vzala sukni od Dynafitu (recenzovali jsme na Rungo.cz) a triko Asics.

Po kontrole předpovědi počasí a zjištění, že opravdu má být 15 °C a slunečno jsem začala být poněkud nervozní a doufala, že se počasí přeci jenom umoudří směrem k loňským 4 °C a mlze, kdy se mi běželo šlo báječně. Před devátou ranní mi auto zaparkované ve stínu zarputile tvrdilo, že venkovní teplota je 16 °C a já už tušila, že letos budu více než spokojená se stejným časem jako vloni. Teplo prostě nesnáším dobře a nejsem schopná si na něj zvyknout. Na startu jsem se zařadila až na konec "fronty" ve stínu a doufala, že nahoře v kopcích bude mnohem větší chládek než dole. Po odstartování nás čekalo pár set metrů po asfaltu do kopce k nástupu na sjezdovku. Vím, že v prvním kopci se tu nerozhoduje (ne že by na mý výkonnostní relaci bylo o čem rozhodovat) a proto jsem si to v klidu došla až ke sjezdovce a snažila se jen nikomu nepřekážet. Sjezdovka byla z velké části na přímém slunci a tak jsem šla straně ve stínu. Ani tam však nebylo dost chladno a já cítila, jak se nejen začínám neskutečně potit, ale jak ani pocení tělu nestačí. Začla jsem zpomalovat a když se mi začla motat hlava a měla jsem dojem, že omdlím, došlo mi, že letos tenhle závod možná ani nedokončím. Na vrchol sjezdovky jsem se dostala s vypětím všech sil jako pátá od konce. Bylo mi to dost jedno. Rozhodla jsem se doběhnout na první občerstvovačku, což už bylo jen z kopce a tam se rozhodnout, jestli závod vzdám, nebo budu pokračovat.

Seběh vedl lesem, kde jsem doufala, že se ochladím a přejdou mě závratě. Moje představy byly více než naivní, v seběhu jsem prostě nemohla zrychlit. Při jakýmkoliv zrychlení tepů mi tělo odpovědělo závratí a zimnice se mi střídala s návaly horka. Litovala jsem, že nemám tepák a nemůžu si tepy hlídat přesně. Klusala jsem si pomaličku adekvátně tomu, že na Hoky jsem nebyla zvyklá a loňskému zranění vazů v kotníku na stejném závodě. Než jsem doběhla na občerstvovačku, už jsem sice stlačila průměr na nějakých 12 min/km, což bylo lepší než jsem čekala, ale stále jsem nemohla zrychlit. Namočila jsem si do tekoucího potoka šátek a rozhodla se pokračovat. Držela jsem si svoje konstantní tempo do kopce, kde jsem předcházela očividně přehřátou kolegyni, a pak i z kopce. Rozhodla jsem se držet se v takové intenzitě, co mi nebude dělat problém a zkusit to dokončit minimálně k eliminační kontrole. Na sedmém kilometru jsem psala Vítkovi, že jsem přehřátá a že zvažuju odstoupení pod sjezdovkou v Řece. Po necelých pěti minutách mi přiklusal naproti, že mu to vůbec nejde a tak na mě beztak čekal.

Po té, co tohle předvedl i na Šelmě si začínám myslet, že se z toho stala jeho nová zábava. :)

Společně jsme se pomalu probojovali až pod sjezdovku v Řece, kde jsem se cítila poměrně v pohodě, ale zvýšení tepů ve stoupání mě zase úplně sejmulo a už dole bylo jasné, že limit na eliminačce nestíháme. Byly to čtyři kilometry a nám zbývalo necelých 40 minut. Nestihli jsme. :) s úsměvem jsme nahlásili čísla a vydali se kratší cestou do cíle, přičemž cestou mi moje boží žlutý Asics triko stihlo vyrobit díry do kůže v podpaždí (blbě umístěný šev) a druhý nevhodně zvolený kus oděvu zase díry do třísel. No tak příště už vím, co si rozhodně nevezmu. :)

V cíli jsme si užili fandění dobíhajícím a nakonec jsme se rozhodli vyrazit ještě v sobotu večer do Brna. Při scházení dolu do Oldřichovic se mi podařilo si opětovně přisednout kotník a tak myslím, že Beskydy jsou pro můj pravej kotník fakticky prokletí. :) Naštěstí letos to vypadá, že nestrávím celou sezonu s ortezou, což by bylo docela fajn. :)

Shrnuto a podtrženo, Perun byl pro mě super trénink - nakonec 24.5 km a 2000 m převýšení, ozkoušela jsem si stravu, na které víceméně při své nízké intenzitě můžu fungovat a zjistila, jaký kusy oblečení si na dlouhý běhy už nikdy nevezmu. :) Pozitivní bylo, že moje svalový problémy si daly poměrně pokoj a kromě prvního stoupání, kdy to bolelo hodně, jsem mohla místama i suverénně klusat, což vloni rozhodně nešlo. :) Takže jsem nadmíru spokojená, s počasím nic neudělám, ale rozhodně to ještě před dalšíma závodama zkonzultuju s doktorem.

V čem jsem běžela:
Hoka One One Speedgoat - s touhle botou se budu muset teprve sžít. Poslední dobou dost chodím ve Skorách a tak mě vzhledem k mým kotníkům vysoký boty dost děsí. Uvidíme. Drží v terénu dobře, tak až jim svěřím svou důvěru, bude to určitě paráda. :)

Kompresní kraťasy Compressport trail Running Short V2 a sukně Dynafit React - super kombinace, ale nesvlíká se to zrovna komfortně, což mě dost mrzí :)))

Triko Asics Graphic Scoop Top W - má blbě umístěný švy v podpaždí, které při masivním pocení a dlouhodobé zátěži dost nepříjemně dřou

Co jsem snědla:
G.U. Salted Caramel energy gel
GT tablety
Electrolyte tablety G.U.
Kešu a sušený hrušky ;)